Terminy ferii zimowych

Dokładne terminy

ferie 2017 Ferie zimowe 2017 - terminy
ferie 2018 Ferie zimowe 2018 - terminy
ferie 2019 Ferie zimowe 2019 - terminy
Ferie zimowe - góry

Bezpieczeństwo na stoku

Narty, to niekiedy wymarzony, urlopowy wyjazd dla nas lub naszych pociech. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, jakie zagrożenia czyhają na nierozważnych urlopowiczów korzystających ze stoku. Co zrobić? Czym się kierować by było bezpiecznie? Zanim udamy się na narty, przed sezonem zimowym warto pomyśleć o kondycji. Wydaje się, że najlepszym sposobem na przygotowanie się do sezonu jest korzystanie z basenu -- dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy, ponieważ w wodzie pracują zarówno nogi, jak i ręce. Podobne przygotowania powinno się zaczynać minimum trzy, cztery miesiące przed planowanym wyjazdem. Jednak im wcześniej, tym oczywiście lepiej dla przyszłych narciarzy -- można wtedy ominąć skurczów, czy przede wszystkim zadyszek. Dodatkowo zaleca się trening na wzmocnienie nóg, mogą to być choćby być przysiady, w trakcie których również liczy się przede wszystkim systematyczna i sumienna praca.

W każdej miejscowości wypoczynkowej istnieje możliwość wypożyczenia całego zestawu niezbędnego do korzystania ze stoku podczas własnych ferii zimowych. Jeśli jednak ktoś chciałby dysponować swoim sprzętem, to powiniem dokonywać wyboru możliwie rozsądnie. Sam naukę zaczynałem od nart typu easy -- narty te są bardo łatwe w prowadzeniu i pomagają w pokonywaniu zakrętów. Później można przesiąść się na narty typu all round, które są bardziej uniwersalne i pozwalają na bardziej brawurową jazdę. Wszystko jednak zależy od preferencji. Niezależnie od posiadanego sprzętu, bezwzględnie każdy powinien zaopatrzyć się w nowoczesny kask chroniący głowę. Obowiązek posiadania kasku mają co prawda jedynie osoby, które nie ukończyły 12 roku życia, ale coraz częściej rozsądek zmusza do wkładania kasku również starszych użytkowników stoków.

Na koniec należy przypomnieć to, o czym powinien pamiętać każdy korzystający ze stoku podczas ferii zimowych lub momentów, w trakcie których znajduje się na stoku narciarskim:

  1. Na stoku nie jesteś sam. Poruszaj się tak byś nie był zagrożeniem dla siebie ani innej osoby.
  2. Prędkość dostosuj do swoich umiejętności, pogody i warunków na nartostradzie.
  3. Wybieraj taki tor jazdy byś nie stwarzała zagrożenia dla innych. Jadący przed tobą narciarz nie widzi Cię. Wyprzedaj go z zachowaniem bezpiecznej odległości.
  4. Jeżeli masz zamiar przejechać na nartach i Twoja trasa krzyżuje się z trasą innego użytkownika masz obowiązek upewnić się, że nie stworzysz zagrożenia.
  5. Zatrzymuj się tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Jeżeli takowych nie ma zatrzymaj się jak najbliżej brzegu nartostrady tak by nie przeszkadzać innym. Nie dopuszczalne jest zatrzymywanie się na środku nartostrady.
  6. Bezwzględnie należy stosować się do znaków ustawionych na nartostradach.
  7. W razie wypadku, osoba która znajduje się najbliżej poszkodowanego zobowiązana jest udzielić i wezwać ratowników.
  8. Każda osoba, która jest związana z wypadkiem jest w obowiązku podania swoich danych odpowiednim organom.

Ferie zimowe w 2017 roku:

Ferie zimowe, wakacje i święta w 2016 roku:

Ferie, wakacje i święta z pozostałych lat

Pozostałe artykuły:

Podróże na ferie zimowe i wakacje:

Wiadomości podane w serwisie mają charakter informacyjny, a serwis terminyferii.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy. Źródło własne oraz men.gov.pl.